Musical på Nordfyns Efterskole 2022

19-09-2025

Eleverne løb 12 timer for rent vand i Afrika

Torsdag morgen lød startskuddet til årets store velgørenhedsløb på Nordfyns Efterskole. Her løb eleverne i hele 12 timer for at samle penge ind til Lovespring, som arbejder med at etablere brønde og sikre rent vand i Afrika.

Og sikke en dag det blev! Eleverne løb ikke bare med benene – de løb med hjertet.

Resultaterne taler for sig selv:

  • Samlet distance: 5.565 km
  • Samlet beløb: 204.101 kr.
  • Christiane: 80,5 km 
  • Oscar: 77 km 
  • Antal elever der løb maraton eller mere: 78

Dagen var fyldt med hep, høj musik, kager, æbler og kolde sodavand, som forældre og venner kom forbi med – alt sammen for at motivere de mange løbere. Undervejs blev der også udloddet sponsorgaver, hvilket satte ekstra kulør på timerne.

Efter 12 timers imponerende indsats blev dagen afsluttet med et stemningsfuldt fakkeloptog gennem skolens område. 

En kæmpe tak skal lyde til alle elever, forældre og tilskuere, der var med til at gøre løbet til en uforglemmelig oplevelse – og ikke mindst for at bidrage til en sag, der giver livsvigtig hjælp til mennesker i Afrika.

Læs flere nyheder